Vettel pobijedio, ali još uvijek nije osigurao titulu šampiona

Sebastian Vettel je pobjednik i ove utrke Formule 1. Utrka koja je vožena jutros u Japanu mogla je odlučiti svjetskog šampiona, međutim, iako je Vettel utrku zaavršio na prvoj poziciji, matematičke šanse još postoje, pa će osvajanje titule vjerovatno sačekati do naredne utrke.

Sami start utrke obilježio je Lotus i Grosjean. On je imao izvanredan start, te je na samom startu pretekao oba vozača Red Bulla koji su imali jako loš start. Priliku je odmah na startu pokušao i iskoristiti Hamilton, koji je također prošao naprijed ali se našao u sendviču dva Red Bull bolida, pri čemu je imao kontakt sa Vettelovim bolidom. Usljed kontakta pukla je guma na Mercedesovom bolidu, a oštećen je i pod, tako da je Hamilton na kraju morao odustati, što je njegovo prvo odustajanje ove godine.

Prvu polovicu utrke, Grosjean je uspješno držao iza svojih leđa vozače Red Bull Racing ekipe, no nakon polovice utrke, strategiju sviju se mijenjaju, i Vettel uspijeva doći do prve pozicije, dok je Webber prebačen sa taktika 2 odlaska u boks na taktiku 3 odlaska u boks. Ovo je omogućilo Vettelu da dođe do pobjede, dok je Webber morao da se bori za drugu poziciju sa Grosjeanom koju je na kraju i uspio osvojiti te obezbijediti dvostruku pobjedu Red Bull Racing ekipe.

:

Ovo je peta utrka zaredom, koju je osvojio Sebastian Vettel. Vrlo je malo vozača u istoriji koji se mogu pohvaliti da su pobijedili u pet uzastopnih utrka Formula 1 šampionata i svi su prave legende autosporta: Ascari, Michael Schumacher, Brabham, Clark i Mansell u jedini vozači u istoriji ovog sporta koji su ostvarili 5 pobjeda zaredom u šampionatu.  Vettel ima i nevjerovatan učinak u Aziji. On je pobijedio u 19 od 35 utrka održanih na ovom kontinentu, što fenomenalan omjer.

Alonsova četvrta pozicija produžila je borbu za šampiona svijeta u ovoj godini, ako se ovo uopšte može nazvati borbom, jer je Vettelu dovoljno da bude u prvih 5 u Indiji pa da osvoji titulu. Istovremeno, sa ovim bodovima, Fernando Alonso je postao vozač sa najviše osvojenih bodova u karijeri. Na all time ljestvici do danas najviše bodova, 1566, imao je Michael Schumacher, a sada na toj ljestvici vodi Alonso, kojemu je ovo 13 utrka zaredom u kojoj osvaja bodove.

I Massa je osvojio bodove, čime su se približili rekordu McLarena od 64 uzastopne utrke u kojima su njihovi vozači osvajali bodove.