Lana Pudar osvojila osmo mjesto na seniorskom SP-u u Budimpešti

BUDIMPEŠTA, (FENA) – Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar, s vremenom 58.44, bila je posljednja, osma u finalu u disciplini 100 metara leptir (delfin) na 19. svjetskom seniorskom prvenstvu u velikim bazenima koje se od 18. do 25. juna održava u Budimpešti (Mađarska).

Šesnaestogodišnja Pudar bila je najmlađa učesnica današnjeg finala u kojem je plivala u prvoj stazi.

Prvo mjesto i zlatnu medalju osvojila je Torri Huske (SAD) s vremenom 55.64. Drugo mjesto i srebro osvojila je Marie Wattel iz Francuske s 56.14,  a bronza je pripala Kineskinji Yufei Zhang s 56.41.

Pudar je nastup u finalu izborila s vremenom 57.67 te petim mjestom u svojoj polufinalnoj grupi, odnosno ukupno sedmim najboljim rezultatom iz polufinala, čime se plasirala među osam najboljih u svijetu na 100 metara leptir.

Bio je to znatno bolji rezultat od onog iz kvalifikacija, u kojima je tu dionicu isplivala za 58.90 sekundi te je s ukupno 13. vremenom iz kvalifikacija izborila plasman u polufinale. Najbolja u kvalifikacijama također je bila Amerikanka Huske (56.82), koja je i u polufinalu bila najbrža (56.29).

Pudar je u decembru prošle godine osvojila bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u malim bazenima u disciplini 200 metara leptir, koje je održano u Abu Dabiju (UAE), a mostarska plivačica tada je ostvarila vrijeme 2:04.88 minute.

Sredinom juna prošle godine na juniorskom Evropskom prvenstvu u Rimu (Italija) osvojila je zlato na 100 metara leptirovim stilom (57.56) te srebrene medalje na 200 metara (2:09.59) i 50 metara (26.29) istim stilom.

Pudar će na ovom SP-u u Budimpešti također nastupiti na 50 i 200 metara leptir.