Italija podnosi zahtjev da espresso kafa bude na listi UNESCO-ove nematerijalne baštine

- Advertisement -

Šoljica tamne, baršunaste kafe predstavlja više od samo brze doze kofeina. Italijanski espresso je cijenjeni društveni i kulturološki ritual za koji ta zemlja namjerava podnijeti zahtjev da se uvrsti na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine.

Italijani popiju oko 30 miliona espressa dnevno, od Venecije do Sicilije, u porculanskim ili malim šoljicama, sa ili bez mlijeka – i svaku šoljicu smatraju gestom prijateljstva, piše AFP.

– Espreso je izgovor da kažete prijatelju da vam je stalo – kaže Masimilijano Rosati, vlasnik kafea Gambrinus u Napulju, koji je pomogao da se pripremi zahtjev za uvrštenje italijanske espresso kafe na UN-ovu listu svjetske nematerijalne baštine.

– Espresso kafa se pije svaki dan, u bilo koje vrijeme. To je zajednički trenutak, magični trenutak – rekao je on za AFP.

Da bi se smatrala pravom kafom, espresso mora imati “bogat i baršunast” okus i “lješnjak-smeđu do tamno-smeđu pjenu, sa žućkastim tonovima”, navode iz italijanskom institutu za espresso.

Mora imati dugotrajnu aromu koja ima “note cvijeća, voća, prepečenog hljeba i čokolade”, kažu u Institutu, osnovanom 1998. da bi se zaštitio espresso.

PROČITAJTE JOŠ:  Horor kod Splita: Pomahnitali napadač upucao jednog pa sjekirom napao drugog muškarca

Zahtjev za uvrštenje u status baštine Ministarstvo poljoprivrede poslalo je italijanskoj nacionalnoj komisiji UNESCO-a, koja je mora dostaviti u sjedište tog tijela UN-a u Parizu do 31. marta.

Italija se već može pohvaliti nizom tradicija i običaja na listi, od lova na tartufe do napuljske pizze, mediteranske hrane i tradicionalne izrade violine u Cremoni, rodnom mjestu Antonija Stradivarija.

Ispijanje espressa “je obred, to je pomalo čak sveti čin”, rekla je penzionisana učiteljica Annamaria Conte (70) dok je ulazila u Gambrinus sa ogromnog trga Piazza del Plebiscito blizu obale mora u Napulju.

Neki vole kremšnite, male pice ili pržene loptice od tijesta sa svojim espressom dok čavrljaju između zalogaja.

– Kada odem u inostranstvo, vidim ljude kako čekaju u redovima za kafu, stoje u redu jedan iza drugog, možda na svojim mobitelima ili sjede u uglu s knjigom. Ovdje to nije tako – rekla je vlasnica Rosati.

PROČITAJTE JOŠ:  Od danas ponovo omogućene posjete KCUS-u

– I dan danas postoji običaj u nekim dijelovima Napulja gdje, kada idete u posjetu nekome, ne nosite cvijeće ili kolače nego šećer i kafu – kazala je ona.

Angelo Moriondo iz Torina je 1884. godine patentirao prvu parnu mašinu za espresso, ali je Desiderio Pavoni u Milanu imao sredstva za razvoj i masovnu proizvodnju velikih industrijskih mašina.

Kasnije će mašine postati sveprisutne širom Italije, a svaka od 20 regija u zemlji pravila bi espresso malo drugačije – kraće, duže, manje ili više intenzivne, a uz to bi služili i mineralnu vodu.

Raimondo Ricci, vlasnik kafea Sant’Eustachio u historijskom centru Rima, kaže da skromni espresso ima moć da ubije osjećaj usamljenosti, čak i kada se pije sam, daleko od kafića.

– Ponekad kod kuće skuhamo kafu i društvo nam pravi ova mašina čije prisustvo ispunjava sobu, ispunjava kuću – rekao je on.

Aroma, kako je rekao, izaziva “uspomene na sretna vremena”.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Na tržištu BiH opasni toksini pronađeni u raženom brašnu

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem...

Maloljetniku koji je prijetio masakrom u školi u bh. gradu produžen pritvor

Vijeće Osnovnog suda u Trebinju produžilo je pritvor sedamnaestogodišnjem...

Pekar optužen za krijumčarenje migranata: Afganistance i Turčina preuzeo u Sarajevu

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Duška...

VSTV BiH imenovao nosioce pravosudnih funkcija

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV...

Lijepa vijest: Za samo 19 sati prikupljena sredstva za liječenje djevojčice Amine iz Bugojna

Zbog bolesti, 19-godišnja Amina Zjakić iz Bugojna potpuno je...