Kompanija Mastercard uvodi biometrijske kartice u Evropu  

- Advertisement -

 

Kompanija Mastercard predstavila je rezultate pilot projektau vezi sa korištenjem biometrijske kartice u saradnji sa UniCredit Bulbankom u Bugarskoj. Ovo novo rješenje kombinuje čip tehnologiju sa autentifikacijom putem otiska prsta kako bi se na praktičan i siguran načinpotvrdioidentitet korisnikakartice prilikom kupovine u radnjama.

Nakon što je ovo rješenje imalo premijeru u Južnoafričkoj Republici, Bugarska je prvo tržište u Evropi koje testira ovu naprednu tehnologiju. Na kraju probnogperioda,učesnicisu podijelili svoja iskustva o ovojtehnologiji i utiscima u pogledu jednostavnosti korištenja:

  • 93% učesnika smatra da je biometrijska kartica praktičnijau poređenju sa ukucavanjem PIN koda prilikom transakcije.
  • 95% učesnika smatra da su biometrijske kartice sigurnijeod klasičnihčip kartica.
  • Više od 90% učesnika bi vjerovatno ili sigurno unaprijedilo svoju omiljenu karticu opcijom za biometrijsku autentifikaciju ukoliko bi onabila dostupna.

Rezultati probnogperioda također ukazuju da su supermarketi, restorani i kafići, maloprodajni objekti i benzinske stanice mjesta na kojima korisnici najčešće upotrebljavaju biometrijsku karticu kako bi plaćanje obavili lako i sigurno. Velika većina ispitanika bi podržala dodavanje opcije za beskontaktno plaćanje biometrijskim karticama.

„UniCredit Bulbank je vodeća banka kada je riječ o inovacijama. Ovo je još jednom dokazano činjenicom da smo prva banka u Evropi koja testirabiometrijske kartice. Konstantno radimo na tome da klijentima pružimo inovativna, praktična i istovremeno sigurna sredstva za plaćanje. Ovajpristup je zaslužan što smo postali prirodni partnerkompanije Mastercard na njihovom projektu. Biometrija kao sredstvo identifikacije ima značajan uticaj na sve sfere života, ne samo na oblast finansija”, prokomentarisao je Levon Hamparcumijan, direktor i predsjednik upravnog odbora Unicredit Bulbanke.

„Veoma smo ponosni što je Bugarska prva zemlja u Evropi koja testira biometrijsku karticu. Sigurnost je na prvom mjestu za korisnike, a biometrijska tehnologija za autentikaciju bez sumnje pružavisok nivo sigurnosti i predstavlja odlučujući faktor u poslovanju izdavalaca kartica. Bugari imaju povjerenja u benefite koje donosi ovainovativna tehnologijai spremni su zanjeno uvođenje koje će im omogućiti da obavljajubrze i sigurne transakcije“, izjavio je Artur Turemka, generalni direktor za Balkan u kompaniji Mastercard.

Kako funkcioniše

Korisnikkartice aktivirasvoju karticu jednostavnom registracijom kod svoje finansijske institucije. Prilikom registracije, njegov/njen otisak se pretvarau šifrovanidigitalni zapis koje se čuva na samoj kartici. Kartica je tada spremna za korištenje na bilo kom POSterminalu širom svijeta.

Prilikom kupovine i plaćanja u radnji biometrijska kartica funkcioniše kao bilo koja druga čip kartica. Korisnikkartice jednostavno ubacuje karticu u POS terminal, dok istovremeno stavlja prst na označeni senzor. Taj otisak prsta se upoređuje sa digitalnim zapisom na kartici i, ukoliko se biometrijski podaci poklapaju, transakcija može biti potvrđena a da kartica i ne napusti ruke korisnika.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Ovo su najbogatiji ljudi u BiH

Portal BiznisInfo.ba je sačinio je listu najuspješnijih preduzetnika pa...

Nastavlja se blagi pad cijena goriva u BiH: Benzin od 3,22 KM, dizel od 3,41 KM po litru

Nastavlja se bilježiti blagi pad cijena goriva na benzinskim...

U Neumu zadovoljni predsezonom, ali nedostaje radne snage

U jedinom bh. gradu na moru su zadovoljni predsezonom...

30 milijuna eura potpore Zapadnom Balkanu za sedam godina

SARAJEVO - Povjerenik EU-a za proširenje Olivér Várhelyi poručio...

Struktura nezaposlenih osoba u FBiH nije povoljna

SARAJEVO - U Federaciji BiH struktura nezaposlenih osoba nije...