Eurobasket 2011: BiH – Crna gora 94:86

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je prvu pobjedu na Evropskom prvenstvu u Litvaniji.

U susretu drugog kola C-grupe EP-a bh. košarkaši su danas u Alytusu pobijedili Crnu Goru sa 94:86 (25:19, 23:22, 19:27, 27:18).

Izabranici Sabita Hadžića uspjeli su Bosni i Hercegovini donijeti prvu pobjedu na evropskim prvenstvima od 1993. godine, nakon 16 uzastopnih poraza na smotrama najboljih evropskih reprezentacija. Ovo bi ujedno mogla biti i ključna pobjeda za plasman u drugi krug, pošto su Crnogorci najveći konkurenti BiH za treće mjesto.

Bh. košarkaši su do trijumfa došli zahvaljujući borbenoj igri i odličnom šutu, čime su kompenzirali nedostatak u visini.

Prvo poluvrijeme proteklo je u izjednačenoj igri. Crnogorci, koji su dominirali pod obručima, zaustavili su najboljeg bh. košarkaša Teletovića. No, fenomenalnu partiju odigrali su Đedović i Kikanović koji su bili ključni igrači bh. selekcije u prvih 20 minuta. U finišu poluvremena pridružili su im se Gordić i Bajramović, što je rezultiralo prednošću od 13 poena.

Treći period mnogo bolje su otvorili Crnogorci, koji su serijom 10:0 prvi put došli u vodstvo. Bh. reprezentacija je prve četiri minute izgledala potpuno bezidejno, a igrači Crne Gore su iskoristili sve greške i preokrenuli rezultat u svoju korist. No, Ikonić je u 24. minuti pogodio trojku, a odmah potom i Vasiljević za izjednačenje, dok se za novo vodstvo pobrinuo Teletović atraktivnim zakucavanjem. Crnogorci su se do kraja četvrtine ponovo uspjeli vratiti i na odmor uoči posljednjih deset minuta otići s minimalnom prednošću. Posljednji period protekao je u znaku Mirze Teletovića. Košarkaš Caje Laboral pogađao je sa svih pozicija, a s vezanih 11 poena doveo je bh. selekciju do sigurnog vodstva koju su uspjeli zadržati do kraja meča. Teletović je sa 23 poena bio najefikasniji u reprezentaciji BiH. Đedović je ubacio 19 poena uz pet asistencija i isto toliko skokova, a Gordić 14 poena. Crnu Goru predvodili su Peković i Cook sa po 16 poena. U petak je za reprezentacije iz C-grupe slobodan dan, a u narednom kolu u subotu BiH se sastaje sa Finskom.