Evropa namjestila remi u Parizu

Nije moglo drugačije. Razbili smo ih. U svim segmentima igre. Škot je svirao nepostojeći penal i namjestio remi indolentoj reprezentaciji Francuske koja se obrukala večeras u Parizu. Jadno i bijedno. Pariz, Evropa, Francuska, Platini i cijela nogometna velesila koja je učestvovala u ovom sramotnom odnosu prema BiH. Neka vam je na obraz! Utakmica je završena neriješeno 1:1. Gol za BiH je postigao Edin Džeko.

Bosna i Hercegovina nije uspjela. Mada su odigrali veoma dobro, posebno u prvom poluvremenu, izabranici selektora Safeta Sušića nisu mogli doći do pobjede nad Francuskom, koja je zahvaljujući golu iz penala došla do izjednačenja i plasmana u Poljsku i Ukrajinu.

Za bh. tim kobna je bila 77. minuta, kada je Samira Nasrija na ivici šesnaesterca oborio Emir Spahić. Sudija Thomson procijenio je da se radi o prekršaju za najstrožiju kaznu, a nogometaš Manchester Cityja Nasri savladao je Asmira Begovića, koji je na početku drugog poluvremena na golu bh. selekcije zamijenio povrijeđenog Kenana Hasagića.

Bosna i Hercegovina je, inače, odlično odigrala prvo poluvrijeme, u kojem je u potpunosti zaustavila Francuze i stvorila nekoliko dobrih prilika. Nagrada za bolju igru došla je u 40. minuti, kada je Džeko prevario čuvara Ramija i s ivice šesnaetserca preciznim udarcem savladao Huga Llorisa.

U drugom poluvremenu Francuzi su pruzeli igru, krenuli potpuno napadački, ali su i pored nekoliko prilika do gola uspjeli doći iz kaznenog udarca.

Reprezentacija BiH u ovom susretu je nastupila u sastavu:
Hasagić (od 46. Begović), Papac, Spahić, Rahimić, Pjanić, Misimović, Džeko, Mujdža (od 61. Maletić), Lulić, Medunjanin (od 71. Zahirović), Pandža.

Za Francusku su igrali: Lloris, Evra, Rami, Cabaye (od 61. Gameiro), Nasri, Reveillere, Menez, Malouda (od 61. Martin), M’Vila, Remy (od 81. Diarra), Abidal.

Zahvaljujući osvojenom bodu Francuzi su zadržali prvo mjesto u grupi i direktno se plasirali na EP. Bosna i Hercegovina je osvojila je drugo mjesto i novu šansu za plasman na EP imat će u dodatnim kvalifikacijama. Ime protivnika saznat će u četvrtak na žrijebanju u Krakowu.

Rezultati posljednjeg, desetog kola D-grupe kvalifikacija za evropsko nogometno prvenstvo 2012. u Poljskoj i Ukrajini:

6. Luksemburg 10 1 1 8 3:21 4

Reprezentacija Francuske plasirala se direktno na EP, dok će BiH igrati dodatne kvalifikacije. Protivnik reprezentacije BiH u baražu bit će poznat 13. oktobra, nakon žrijebanja u Krakowu.

Nakon posljednjeg kola kvalifikacija poznato je 12 učesnika evropskog nogometnog prvenstva 2012. u Poljskoj i Ukrajini.

Pored domaćina, Poljske i Ukrajine, na EP su se plasirale: Njemačka, Rusija, Italija, Francuska, Holandija, Grčka, Engleska, Danska, Španija, te Švedska kao najbolja drugoplasirana ekipa iz kvalifikacija.

Reprezentacija BiH, koja je osvojila drugo mjesto u D-grupi, igrat će dodatne kvalifiakcije, a u baražu su još Turska, Irska, Estonija, Hrvatska, Crna Gora, Portugal i Češka.

Izvlačenje parova baraža bit će obavljeno u četvrtak u Krakowu. Prvi mečevi na rasporedu su 11. i 12. novembra, a uzvratni 15. novembra.

Rezultati posljednjeg kola kvalifikacija za evropsko nogometno prvenstvo 2012. u Poljskoj i Ukrajini:

5. Lihtenštajn 8 1 1 6 3:17 4

Na evropsko prvenstvo plasirali su se pobjednici  grupa i najbolja drugoplasirana reprezentacija – Švedska. Ostale drugoplasirane ekipe igrat će dodatne kvalifikacije.

Željezničar i Sarajevo podijelili bodove: Derbi obilježila čak tri crvena kartona

Fudbaleri Željezničara i Sarajeva podijelili su bodove u 152....

(VIDEO) Pogledajte kako je otpjevana Grbavica pred derbi Željezničara i Sarajeva

Pred početak utakmice između Željezničara i Sarajeva, koja se...