[Intervju] Dorothea Wierer: Volim biathlon, budi mi adrenalin

Italijanska zvijezda biatlona, Dorothea Wierer, govori o svojoj uspješnoj karijeri, o odbrani Svjetskog kupa i osvajanju četiri medalje

Biatlonka Dorothea Wierer uspješno je završila sezonu o kojoj većina sportista može samo sanjati.

Ova 29-ogodišnjakinja iz Brunecka osvojila je dvije svjetske zlatne medalje i dvije srebrne medalje na “domaćem snijegu” u Rasen-Antholz takmičenju.

Evo šta Wierer, koja je u februaru 2019. postala treća biatlonka u svijetu (prva dva mjesta drže fracuski duo Martin Fourcade i Marie Dorin Habert) kojoj je pošlo za rukom da pobjedu odnese u biatlon disciplinama, kaže o protekloj sezoni, ljubavi prema sportu te budućim planovima.

Dorothea Wierer performs in Livigno, Italy on January 28, 2020 // Federico Modica/Red Bull Content Pool /

Kako sada, nakon što je prošlo malo vremena, rezimiraš svoju sjajnu sezonu?

• Bila je to fantastična sezona za mene. Nije bilo očito da ću opet osvojiti Svjetski kup. Uvijek je teško nakon pobjedničke sezone opet biti na vrhu. Za kontinuitet rezultata potrebna je mentalna snaga. Jako sam sretna, pogotovo jer sam imala i nevjerovatno Svjetsko prvenstvo. Pobjediti pred mojom porodicom, mojim navijačima, bilo je sjajno. Ponosna sam što se mnogo ljudi približilo biatlonu, zavoljelo biatlon zahvaljujući mojim uspjesima.

Kako ste se prilagodili nastupu pod ogromnim pritiskom domaće publike?

• Pritisak je nestao nakon prve medalje. Bilo je važno pobijediti u mješovitoj štafeti, jer sam se tada mentalno oslobodila. Bila sam zadovoljna kada bi se dan ranije dovoljno spremila za naredni izazov.

Bila je velika borba konkurencije za osvajanje Velikog kristalnog globusa Svjetskog kupa. Jeste li, u nekom trenutku, mislili da odbrana naslova prvakinje nije moguća?

• Vjerovala sam u to do kraja, iako sam nakon sprinta mislila da sam propustila tu šansu. U posljednjoj trci dala sam sve od sebe, bez ikakvih kalkulacija. Nisam razmišljala svojoj najvećoj konkurentici, Norvežanki Tiril Eckhoffa, već sam se koncentrisala na sebe.

Koji su najveći izazovi s kojima ste se suočili ove sezone?

• Dugi boravak van doma, duga putavanja od jedne utrke i takmičenja do drugog, oporavci i umor.
Dorothea Wierer poses for a portrait in Livigno, Italy on January 28, 2020 // Federico Modica/Red Bull Content Pool /

Da li kući trenutno radite neke vježbe kako biste održali kondiciju?

• Vozim se na rolerima i trčim na traci, zatim radim funkcionalne vježbe.

Osim biatlona, koji sport i sportisti vas još inspirišu?

• Federica Pellegrini i Roger Federer jer su sportaši koji puno rade na treninzima i još uvijek uspijevaju pobijediti i biti na samom vrhu nakon mnogo godina rada.

Jeste li još uvijek zaljubljena u ovaj sport, kao na samom početku?

• Još uvijek volim biatlon, jer mi budi adrenalin. O utrkama se ništa ne zna do samoga kraja, i to je izazov.

Je li se teško u privatnom životu isključiti od biatlona i takmičenja?

• Kada sam kući isključim se od svega toga. Muž i ja ne pričamo o biatlonu i to je važno za mentalno zdravlje.

Šta budućnost donosi, čemu se nadate i šta priželjkujete?