Kako je Arsenal izgubio desetine miliona eura

Ulog prije finala Evropske lige bio je enormno veći za Arsenal nego za Chelsea, možda je upravo to uticalo da „Topnici“ odigraju slabo i na kraju ostanu bez trofeja, ali što je još bitnije bez ogromnog novca.

Naime, Arsenal je sezonu u engleskoj Premijer ligi završio kao petoplasirani i nije izborio plasman u Ligu prvaka, i jedinu šansu da se nađu u elitnom takmičenju imali su kao osvajač Evropske lige.

Poraz u finalu će Arsenal koštati vrtoglavih 50 miliona eura. Zbog velikog koeficijenta na UEFA rang listi bili bi u prvom šeširu kod izvlačenja grupa Lige šampiona, što bi davalo realne šanse za plasman bar u osminu finala.

Finale UEFA Europa lige: Chelsea – Arsenal

Da su osvojili Evropsku ligu zaradili bi dodatnih 4 miliona eura za trofej, te još 3,5 miliona eura za nastup u Super kupu protiv osvajača Lige prvaka.

Kada se na taj novac dodaju 15 miliona eura samo za učešće u Ligi prvaka, oko 25 miliona od TV prava, te bonusi za svaki osvojeni bod, jasno je koliko će kasa londonskog tima biti siromašnija jer nisu došli do trofeja u Bakuu.