Karate klub Olimp pokrenuo školu samoodbrane za djecu školskog uzrasta

- Advertisement -

Karate klub Olimp osnovan je 2006. godine. Tokom dosadašnje istorije kroz klub je prošlo pet do šest hiljada dječaka i djevojčica.

Klub trenutno broji nešto više od stotinu članova. Pored karate škole KK Olimp je uvijek imao i dodatne aktivnosti za svoje članove, kao što su škola skijanja, do 2010. škola plivanja, u posljednje vrijeme funkcionalni trening za odrasle te od nedavno škola samoodbrane za djecu školskog uzrasta.

KK Olimp je bio organizator Festivala mladosti Denis Mrnjavac od 2009. do 2013. godine, organizator je dva kantonalna prvenstva te je organizator karate lige za djecu 2016. godine.

Glavni trener KK Olimpa i osnivač je Goran Đekić, majstor karatea 5. DAN, bivši šampion svijeta i vicešampion Evrope do 21 godine i najbolji mladi sportista za BiH za 2005. godinu, Amar Guberinić, majstor karatea 2. DAN, Armin Đozo, majstor karatea 2. DAN i Emina Delahmet, majstor karatea 2. DAN. Sva tri mlada trenera  svoje prve korake  u karateu napravili su u KK Olimpu.

PROČITAJTE JOŠ:  Preminuo O.J. Simpson, velikan američkog fudbala kome se sudilo za dvostruko ubistvo

Piše: Edin Isanović

U razgovoru za Life.ba, Đekići je naveo tri lokacije u Sarajevu gdje se vrše treninzi.

”KK Olimp radi na tri lokacije u gradu na Miljackoj. To su Katolički školski centar Stup i Mejtaš, te OŠ Džemaludin Čaušević. Upis je moguće napraviti tokom mjeseca februara i mjeseca septembra preko facebook stranice Karate kluba Olimp ili pozivom na broj 061 823 755”, kaže alfa i omega pomenutog kluba.

Dodaje kako je karate sport, vještina, koja sveobuhvatno gradi osobu, a ima i pozitivne uticaje na psiho-socijalne i fizičke karakteristike.

”Pored toga što je vježbanje karatea izuzetno dobro za prevenciju razvojnih deformiteta kod djece i fizički razvoj tijela, karate pozitivno utječe i na samopouzdanje djece, radne navike, razvoj komunikacijskih vještina, inteligenciju, disciplinu… Definitivno, vježbanje karatea ima segmente koji trebaju da doprinesu samoodbrani svakog djeteta koje trenira, ali situacija na treningu i na takmičenju nije ista kao na ulici i baš iz tog razloga smo pokrenuli školu samoodbrane za djecu školskog uzrasta. Taj program je namijenjen kako članovima kluba, tako i djeci koja nisu članovi kluba te prije svega promovira prevenciju eventualnog konflikta i napada”, naglašava naš sagovornik.

PROČITAJTE JOŠ:  Na Ilidži svečano otvoren Evropski kup u kickboxingu, učestvuje 1.000 boraca iz 20 zemalja

Đekić tvrdi da je karate najpopularniji sport u BiH.

”O tome govore činjenice da samo u Kantonu Sarajevo egzistira 40-ak klubova koji imaju od 50 do 300 članova, karate takmičenja okupljaju od najmanje 400 učesnika pa do 1500 učesnika, ali i pored tih činjenica karate nema svoje mjesto u sportskoj javnosti u BiH. Gledajući rezultate ne evropskim i svjetskim prvenstvima i broj registrovanih karatista najrazvijenije zemlje u Evropi su Turska, Italija, Francuska i Španija”, zaključio je Đekić.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Željezničar i Sarajevo podijelili bodove: Derbi obilježila čak tri crvena kartona

Fudbaleri Željezničara i Sarajeva podijelili su bodove u 152....

(VIDEO) Pogledajte kako je otpjevana Grbavica pred derbi Željezničara i Sarajeva

Pred početak utakmice između Željezničara i Sarajeva, koja se...

Šta se dešavalo u Mostaru?

Mostarski derbi imao je vatren uvod, kada je prije...