Liga nacija: Portugal savladao Hrvatsku, a Crna Gora deklasirala Kiprane

Portugal u odličnom meču u Splitu savladao viceprvaka svijeta Hrvatsku, a Crna Gora deklasirala Kipar u posljednjem kolu Lige nacija, javlja Anadolu Agency (AA).

Večeras je na rasporedu bilo osam utakmica posljednjeg, šestog kola UEFA-inog takmičenja Lige nacija, a mečeve u svojim divizijama igrale su i nacionalne selekcije Hrvatske i Crne Gore.

Split, Hrvatska – 17. studeni 2020:
Nélson Semedo (C)
Utakmice UEFA Liga nacija između Hrvatske i Portugala na splitskom stadionu Poljud ( Miroslav Lelas – Anadolu Agency )

Aktielni viceprvak svijeta Hrvatska je na splitskom “Poljudu“ dočekala selekciju Portugala.

“Vatreni“ su bolje otvorili meč i poveli golom Matea Kovačića u 29. minuti meča, ali Portugalci su izjednačili početkom drugog poluvremena golom Rubena Diasa. Tada je Hrvatska ostala i s igračem manje, jer je zbog dva žuta kartona isključen Mateo Rog.

Portugal je poveo u 60. minuti golom Joaoa Felixa, a pet minuta kasnije za izjednačenje je ponovo pogodio večeras odlični Kovačić. Gol za pobjedu portugala postigao je Dias u posljednjim tenucima mača.

U drugom meču Grupe 3 Francuska je s 4:2 savladala Švedsku i kao lider grupe izborila plasman na završni turnir Lige nacija. Šveđani će narednu sezonu igrati u Ligi B, a drugoplasirani Portugal i trećeplasirana Hrvatska ostaju u elitnom društvu i naredne sezone.

U Grupi 4 elitne Lige A Španija je u borbi za tron deklasirala Njemačku sa 6:0, a meč između Švedske i Ukrajine otkazan je zbog toga što je više ukrajinskih fudbalera zaraženo koronavirusom.

Selekcija Crne Gore večeras je u meču Lige C s visokih 4:0 savladala reprezentaciju Kipra i kao lider Grupe 1 naredne sezone ide u Ligu B.

Izabranici bh. fudbalskog stručnjaka Faruka Hadžibegića su bili dominantni na terenu i već u prvom poluvremenu su došli do prednosti od 3:0, a strijelci su bili Slaven Jovetić i dva pura Aleksandar Boljević. Do kraja meča za konačnih 4:0 pogodio je Stefan Mugosa.

Luksemburg i Azerbejdžan su remizirali bez golova u istoj grupi Lige C iz koje u niži rang Lige nacija seli Kipar.

U Ligi D su također odigrana dva meča u kojima su sa 1:1 remizirali Farski Otoci i Malta te Gibraltar i Lihtenštajn s istim rezultatom. U meču bez rezultatskog značaja u najnižem rangu Lige nacija Latvija je u gostima deklasirala Andoru s 5:0.

Gibraltar i Farski Otoci će naredne sezone igrati u Ligi C.