Sport

Mrkanović u finalu juniorskog EP-a na 3.000 metara stipl zauzeo 8. mjesto

0

Dobojlija Belmin Mrkanović u trci na 3.000 metara stipl danas je  zauzeo 8. mjesto te postao i najuspješniji bh. predstavnik na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu za juniore i juniorke (U20) u švedskom gradu Boråsu, koje završava večeras.

Mrkanović je u finalu trčao 9:12,45, dok je u u kvalifikacijama, s vremenom 9:07,05 (lični i rekord sezone iznosio mu je 9:05,50), u ukupnom poretku bio 10-i te izborio današnje finale.

Danas bi s tim vremenom bio bolje plasiran za jednu poziciju, odnosno bio bi sedmi, dok bi mu lični rekord u finalu osigurao i šestu poziciju. U finalu je nastupilo 15 atletičara, od kojih su četverica trčala i ove sezone ispod devet minuta, a pobijedio je Turčin Murat Yalcinkaya s 8:58,20.

Drugi i srebreni bio je Šveđanin Omar Nuur s novim ličnim rekordom 8:58,79, a treći i bronzani Portugalac Etson Barros s 9:01,85.

Sarajlija Nermin Štitkovac u petak navečer nastupio je u finale u bacanju kugle te s dužinom od 18,31 metara zauzeo 10. mjesto. Pobijedio je Bjelorus Aleh Tamashevich s 21,31 m, drugi je bio Poljak Wojciech Marok s 20,07 metara, a treći Turčin Alperen Karahan s 19,76.

LIFE:  ATP Finale: Nadal okrenuo nemoguće

Karahan je nedavno osvojio zlatnu medalju na Balkanijadi u rumunskom Cluju, kada je Štitkovac bio srebreni.

Štitkovac je na ovom EP-u, s dužinom 18,46 metara, bio deseti i u kvalifikacijama u bacanju kugle, a prvog dana, u četvrtak, nastupio je i u kvalifikacijama u bacanju diska. S dužinom 50,52 metra bio je 21., u konkurenciji 26 takmičara te se nije plasirao u finale, u kojem je nastupilo 12 najboljih.

Skakačica uvis Sara Lučić iz AK Glasinac sa Sokoca, koja je također u četvrtak nastupila u kvalifikacijama, zauzela je jučer 14. mjesto i nije se uspjela plasirati u finale.