Prije 39 godina na Koševu je bilo 45 hiljada gledatelja: Gostovao je njemački HSV

Na današnji dan prije 39 godina Fudbalski klub Sarajevo odigrao je na stadionu Koševo odigrao čuvenu utakmicu protiv HSV-a u okviru tadašnjeg Kupa UEFA.

Na Koševu je 1. oktobra 1980. godine bilo prisutno 45 hiljada gledalaca. Svi su se nadali da Safet Sušić, Predrag Pašić, Nihad Milak i ostali mogu napraviti podvig i eliminisati renomiranog suparnika iz Njemačke.

Piše:Edin Isanović

Domaći su predvođeni Safetom Sušićem je sezonu 1979/80. završili na visokom drugom mjestu te se tako prvi put u svojoj historiji plasiraoli drugo po rangu evropsko takmičenje.

Za bordo tim su igrali: Janjuš, D. Božović, Lukić, Vidaković, Rajković, N. Ferhatović, Sušić, Janjoš (Vukičević), S. Merdanović, Kapetanović i Pašić.

Za HSV su nastupali: Koitka, Kaltz, Groh, Jakobs, Hieronymus, Hartwig,Reimann, Memering, Hrubesch, Magath, Dressel.

Domaći su krenuli ofanzivno. Igrao se 23. minut kada dolazi do erupcije oduševljenja na najvećem bh. stadionu. Mrežu Koitka pogodio je Lukić. No, slavlje je trajalo samo tri minute.

Hrubesch je poravnao na 1:1. Ipak, do kraja prvog dijela domaći ponovo dolaze u vodstvo u 36. minuti. Sušić je predriblao nekoliko gostujućih nogometaša i asistirao za Pašića koji efektno ponetira za 2:1. Tim rezultatom otišlo se na odmor.

Nastavak je donio silovite napade domaćih, ali dvije stopostotne prilike nije iskoristio Senad Merdanović. Kazna je stigala u 58. minuti. Ponovo je Janjuša savladao Hrubesch.

U 80. minuti Pašić ponovo na asistenciju Sušića pogađa za 3:2. U tim trenucima gledaoci na Koševu su vjerovali da će Sarajevo postići i četvrti gol i izboriti produžetke (prvi meč završen 4:2 u korist HSV-a).

Međutim, desilo se suprotno. Hat-trickom Hrubesch je završio koševsku priču. Utakmica je okončana rezultatom 3:3.

Na Koševu je tada tugovalo desetine hiljada ljudi. Sa njima se solidarisala cijela Jugoslavija.