Sarajevo na Koševu prokockalo 2:0

99. ligaški i 117. ukupni derbi odigran danas u Sarajevu na stadionu Asim Ferhatović Hase u okviru 28. kola Premijer lige BiH završen je podjelom bodova i rezultatom 2:2.

Sarajevo je u odličnoj utakmici vodilo rezultatom 2:0 i imalo priliku prekinuti impozantni niz od 32 utakmice bez poraza koji je Željezničar imao do današnje utakmice na Koševu. Ali, nije se to dogodilo, a Željo je odličnom igrom još jednom potvrdio zašto je ove sezone tri kola prije kraja ovjerio titulu prvaka države.

Sarajevo je golčinom Zorana Beloševića povelo već u 9. minuti. Belošević je pucao iskosa sa lijeve strane, a Gušo nije imao odgovor na topovski udarac Beloševića.

Prethodno je u napadu Željezničara iz 7. minute Eldin Adilović postigao go, no poništen je zbog nedozvoljene pozicije.

U 13. minuti prilika za Željezničar. Čolić je ubacio s desne stane, a Selimović glavom zahvatio loptu, ali ona je otišla pored Adilovićeve desne stative.

Kako je vrijeme odmicalo utkmica je sve više gubila na tempu i činilo se kako će se na odmor otići sa rezultatom od 1:0. Onda je uslijedio solo prodor Saida Husejinovića po lijevoj strani i pogodak za 2:0 uz erupciju oduševljenja na sjevernoj i istočnoj tribini. Adilović je imao priliku da smanji rezultat na 2:1 u 33. minuti, ali je za malo bio neprecizan. Više sreće nakon njega ipak je imao Vernes Selimović. U 47. minuti prvog poluvremena uspio je smanjiti rezultat na 2:1, a to je ujedno i bio rezultat odličnog prvog dijela susreta.

Otvorena i napadačka igra oba tima uslijedila je i u drugom poluvremenu. Rezultat toga je pogodak Željezničara, odnosno drugi Vernesa Selimovića na ovoj utakmici čime je u 56. minuti izjednačen rezultat. Zeba je u 69. minuti dosta dobrim udarcem iz daljine pokušao iznenaditi Adilovića, no bez uspjeha.

S druge strane, slobodan udarac za ekipu Sarajeva sa dvadesetak metara  u 73. minuti nije iskoristio strijelac vodećeg gola  Zoran Belošević. Lopta je stigla samo do živog zida. Utakmica je zbog prekida produžena za čak 6. minuta, ali je na semaforu ostao rezultat iz 56. minute.

Podsjećamo, Željezničar je još prošlom kolu osigurao šampionsku titulu. Južna tribina bila je zatvorena odlukom da gostujući navijači ne mogu prisustvovati utakmicama Premijer lige BiH, ali su popularni Manijaci, bez obilježja, zauzeli jedan dio zapadne tribine stadiona na Koševu te nakon prvog postignutog gola zapalili i nekoliko baklji. /foto:arhiv/