Svjetski kup u skijanju – Marcel Hirscher je najuspješniji Austrijanac u istoriji

Marcel Hirscher ostvario je danas pobjedu u slalomu Svjetskog kupa u Saalbachu.

Bila je to njega 63. pobjeda u Svjetskom kupu, čime je postao najuspješniji austrijski skijaš u istoriji.

Sedmerostruki osvajač Velikog kristalnog globusa prestigao je zemljakinju Annemarie Moser-Proell, koja se povukla 1980. godine sa 62 pobjede u Svjetskom kupu.

Na vječnoj listi Svjetskog kupa ispred Hirschera su ostali samo legendarni Šveđanin Ingemar Stenmark sa 86 pobjeda i Amerikanka Lindsay Vonn, koja je i dalje aktivna, sa 82.

Hirscher je bio fenomenalan u prvoj vožnju u Saalbachu, kada je stvorio veliku prednost u odnosu na konkurenciju. U drugoj je to znao iskoristiti i bez previše rizika spustiti se niz stazu i proći kroz cilj sa najboljim vremenom 1:54,98 minut, prenosi Anadolu Agency (AA). Drugo mjesto osvojio je Francuz Loic Meillard sa 38 stotinki zaostatka, a treće Norvežanin Henrik Kristoffersen sa 47.

Za Hircshera je to bila četvrta uzastopna pobjeda u slalomu i deveta u posljednjih deset slalomskih trka u Svjetskom kupu. Austrijanac je vodeći i u poretku za Mali kristalni globus i u ukupnom poretku Svjetskog kupa.